Søknadsfrist

1. mars
2026

Juberg Midtre, 7633 Frosta
mandag - fredag kl. 0645 - 1630

Espira Juberg Gårdsbarnehage i Frosta kommune

Om barnehagen

Espira Juberg gårdsbarnehage ligger sentralt til i Frosta kommune, med nærhet til både sentrum, skog og sjø. Som gårdsbarnehage gir vi barna unike erfaringer med livet på gården – fra jord til bord. Vi har egen grønnsakshage, og barna deltar i daglig stell av høner, haner, kaniner og våre to minigriser. Dyrene er en viktig del av hverdagen, og barna opplever både nærhet, ansvar og glede gjennom kontakten med dem.

Vi samarbeider med nærmiljøet og bruker samfunnet rundt barnehagen aktivt. Barna får for eksempel være med til gartneriet for å hente agurk og salat, og vi besøker en nabogård for å se på dyrene der. Barnehagen er også en livsgledebarnehage, og har jevnlig kontakt med sykehjemmet i sentrum.

Uteområde og nærmiljø

Vi har et eget turområde i skogen ovenfor barnehagen, som barna har døpt "Magiskogen", samt flere spennende turmål som fjæra og Snoggplassen. Det gir barna varierte naturopplevelser og utfordringer i ulikt terreng. Barnehagen har også tilgang til minihall og drar på turer til Frostagrønt Arena.

Den sentrale beliggenheten gir oss kort vei til både skole, bibliotek og sykehjem, noe som gir verdifulle koblinger mellom barnehage, lokalsamfunn og natur.

Barn på tur i Espira Juberg

Mat og måltider

Espira Juberg gårdsbarnehage er en matpakkefri barnehage. Barna får servert tre måltider hver dag: frokost, lunsj og et fruktmåltid. To ganger i uken serveres varm lunsj – både på tur og i barnehagen. Til alle måltider får barna rikelig med frukt og grønnsaker.

Barna er aktive deltakere i måltidene og får være med på borddekking og i matgrupper.

Slik støtter vi barnas utvikling

Hos oss møter barna kompetente, omsorgsfulle og tilstedeværende voksne. Personalet jobber aktivt med å bygge gode relasjoner og ser hvert enkelt barn. Vi deler oss ofte i mindre grupper, og jobber med anerkjennelse og bekreftelse av barnas følelser.

Gjennom et utviklingsstøttende miljø og oppmuntring opplever barna mestring og motivasjon. Barna får være med og påvirke hverdagen gjennom valg av aktiviteter og gjennom at vi følger barnas behov og interesser.

Barn som får omsorg av ansatt i Espira Juberg

Språk

Språkutvikling er en naturlig del av barnehagehverdagen. Vi bruker konkreter, benevning og bildestøtte for å forsterke språklige budskap. I tillegg har vi språkgrupper der vi leker med språket og stimulerer munnmotorikk.

Barnehagen samarbeider med kommunens bibliotek, og barna får låne med seg bøker hjem i bærenett som skiftes ut jevnlig gjennom året. Vi bruker også Spirekofferten i samlingsstunder for de yngste barna.

Realfag

Barna oppfordres til å undre seg og stille spørsmål – både i hverdagen og i møte med naturen. Vi bruker utstyr fra Forskerfabrikken, og lar barna utforske realfag gjennom praktiske oppgaver.

Dyrestellet gir mange naturlige muligheter til å jobbe med mengde, antall og måling, som når vi spør: «Hvor mye vann skal dyrene ha i dag?», «Hvor mange egg har vi fått?», eller «Hvor mye mat trenger grisene?»

Barn i Espira Juberg sammen med griser

Fysisk aktivitet og bevegelse

Barna i Juberg opplever mestring og bevegelsesglede hver dag. Vi er mye ute og har faste turdager. I tillegg bruker vi barneyoga og aktiviteter i minihallen som del av bevegelsestilbudet. Hele barnehagen deltar i "Spirechallenge" i perioder, med aktiviteter som styrker fellesskap og fysisk aktivitet.

Skolespire

Barnehagen har egen skolespireklubb og egne turdager for skolestarterne. Vi samarbeider tett med Frosta skole for å gi barna en trygg og god overgang til skolestart. Sammen med de andre barnehagene i kommunen deltar vi på felles treffpunkter i vårhalvåret. Det gjennomføres overføringsmøter med lærere i april, og overgangen evalueres sammen med skolen på høsten. Barna møter lærerne før skolestart – noe som skaper trygghet og relasjoner i forkant av første skoledag.

Velkommen til oss

I Espira Juberg gårdsbarnehage får barna oppleve ekte hverdagsmagi med dyr, lek og læring i trygge og stimulerende omgivelser. Her vokser barna i møte med natur, nærmiljø og engasjerte voksne – og får en god start på livet.

Måltider denne uken

3 glade barn spiser mat

Småspirene

Småspirene handler om å gi barn og foreldre en god tilvenningstid og en god barnehagestart. Omsorg, trygghet, tilknytning, godt foreldresamarbeid og barnets beste står i sentrum for tilvenningstiden. I Espira gjør vi vårt beste for at alle barn og familier skal starte barnehagelivet på en god måte. En god barnehagestart er fundamentet for en god barnehagetid.

Avdelinger og ansatte

Wenche

Styrer

Wenche

juberg@espira.no
Marit

Pedagogisk leder

Marit

Ranveig

Pedagogisk leder

Ranveig

Andrea

Pedagogisk medarbeider

Andrea

Anniken

Pedagogisk medarbeider

Anniken

Ida

Fagarbeider

Ida

Kristin

Pedagogisk medarbeider

Kristin

Nina

Fagarbeider

Nina

Trine

Fagarbeider

Trine

Vårt pedagogiske arbeid

I Espira skal alle barn møte voksne som viser omsorg, støtter, engasjerer og inspirerer. Felles for alle våre barnehager er at de følger barnehageloven og rammeplanen. Barnehageloven gir overordnede bestemmelser for tilbudet, mens rammeplanen gir retningslinjer for barnehagens innhold og oppgaver. I Espira er det pedagogisk mangfold og våre barnehager jobber på mange ulike måter. Vi har store barnehager og små barnehager. Noen barnehager satser for eksempel særlig på musikk, og gårdsliv, andre på friluftsliv og realfag.

Realfag i barnehagen

Realfag er et av Espiras satsingsområder. Realfag omfatter både matematikk, naturvitenskap og teknologi. Espiras ressurssenter Espira-parken løfter frem realfag i barnehagen og tilbyr opplegg for barnehagene våre.

Barnehagebarn lager håndbriller

Skolespira – for de eldste barna

Skolespira handler om at de eldste barna skal få et fantastisk siste år i barnehagen og en god overgang til skolen. Gjennom tverrfaglig arbeid og spennende prosjekter skal barnehagen støtte barnas iboende lærelyst og barnas tro på seg selv. Som skolespire i Espira skal du få et godt grunnlag for videre læring og sosialt fellesskap i skolen og du får en egen sekk med utstyr til lek og utforsking. Alle Espiras barnehager samarbeider med skolene barna skal begynne på.

Foreldreportalen app på mobiltelefon

Følg barnet ditt gjennom dagen med appen vår

Med foreldreportalen vår kan du følge med på dagsrytmen og få informasjon om hva barnet ditt gjør i barnehagen. Det er også her vi sender meldinger oss i mellom, og gir informasjon om planene fremover.

Fordel for deg med barn i Espira Juberg

I Espira Juberg får alle barnehageforeldre 30% på vikingfootwear.com, både til store og små. Rabattkoden finner du i barnehagen. Viking vil hjelpe små eventyrere til å holde seg varme, tørre og trygge igjennom hele dagen i barnehagen. Viking har produsert fottøy helt siden 1920 og tilbyr sko til all slags vær. Nå har de også lansert en barnehage-kolleksjon med alt du trenger fra topp til tå. Produktene er designet med fokus på kvalitet, at de skal vare over flere sesonger og få en lengre levetid.

Vær bærekraftig med oss!

I Espira står FNs bærekraftsmål sentralt både gjennom vårt pedagogiske arbeid, vår satsing på Miljøfyrtårn og i samarbeidet med SOS-barnebyer Vi er derfor glade for å fortelle at vi utvider vårt fokus på bærekraft gjennom vårt samarbeid med «La Vandre». Som småbarnsforeldre er dere kjent med at barn vokser fort ut av klærne sine. For å gi et bærekraftig alternativ til å kjøpe nytt, har selskapet «La Vandre» utviklet en applikasjon der småbarnsforeldre i samme barnehage enkelt kan avtale salg eller bytte av barneklær og utstyr og avtale levering, f.eks i barnehagen. Som foreldre i Espira får dere gratis tilgang til denne tjenesten. Koden til tjenesten sendes ut via Spireportalen.