
I år (2025) er det 80 år siden FN ble opprettet og i Espira feirer vi FN dagen 24. oktober i alle våre barnehager. FN-dagen er en viktig og meningsfull dag hos oss, ikke bare for å lære om fellesskap og solidaritet, men også for å samle inn midler til barnehagen som vi har drevet sammen med SOS-barnebyer helt siden 2015. I 2016 ble vi stolte hovedsamarbeidspartnere med SOS-barnebyer.
Barnehagene våre bobler av kreativitet når de inviterer foreldre og familier inn for å bidra. Her dukker det opp alt fra bruktsalg og kunstutstillinger til koselige kafeer, salg av hjemmelaget syltetøy eller brød, lotterier og barneløp, alt med et felles mål om å gjøre en forskjell. Det er en dag der barn får muligheter til å hjelpe barn, og det skaper stort engasjement og samhold.
Espira samarbeider med SOS-barnebyer om drift av en barnehage i Maizelands, Zimbabwe – et område preget av hiv/aids, høy arbeidsledighet og klimaendringer. Mange barn vokser opp med besteforeldre eller slektninger, og familiene strever med å dekke grunnleggende behov som mat, skolegang og helsehjelp.

I dag går 141 barn mellom tre og seks år i SOS-barnehagen i Bindura. Midlene Espira samler inn, går til drift av barnehagen og til SOS-barnebyers program for sårbare familier i området.
For Espira er samarbeidet meningsfullt fordi vi deler verdier om omsorg, utdanning og trygghet for barn – både i Norge og internasjonalt. Barnehagen i Maizelands gir barna en trygg start på livet med omsorg, næringsrike måltider og lekbasert læring som forbereder dem til skole.
Samtidig styrker barnehagen hele lokalsamfunnet: Foreldre får mulighet til å jobbe, og en gang i måneden tilbyr en mobil helsestasjon vaksinasjoner, helsesjekk og veiledning til familiene.

SOS barnehagen i Zimbabwe er også en modellbarnehage, og gjennom flere år har delegasjoner med pedagoger fra Espira hatt workshops i sammen med lærere og pedagoger fra lokale barnehager og skoler.
På sine nettsider skriver SOS-barnebyer at det har vært nyttige erfaringsutvekslinger, og at overføringen av kompetanse og praksis går begge veier. Espira har særlig hatt en barnesentrert pedagogikk på agendaen, og vist hvordan læringsaktiviteter kan gjennomføres med metoder hvor barna får være aktive i egen læring og at undervisningen for eksempel kan gjennomføres ute.
Zimbabwe-prosjektet knyttes til flere temaer i den norske rammeplanen og støtter vårt samfunnsoppdrag. Gjennom prosjektet får barna i Espiras barnehager mulighet til å lære om fellesskap, solidaritet og mangfold. De oppdager at barn, uansett hvor i verden de bor, har mye til felles; som lek, nysgjerrighet, glede og behov for trygghet.
Prosjektet gir rom for samtaler om ulikheter i levekår og livssituasjoner, og hvordan vi sammen kan bidra til en mer rettferdig verden. Barna får erfare at små handlinger kan gjøre en forskjell, og at det å hjelpe hverandre handler om respekt, samarbeid og felles ansvar.
“Vi er så glade for det store engasjementet blant store og små i alle barnehagene våre. Det har sikret driften av barnehagen vår i Zimbabwe i over 10 år. Samtidig setter vi utrolig stor pris på den gjensidige erfaringsutvekslingen og læringen dette har vært for begge parter. Det har også bidratt veldig positivt til utviklingen av empati og en større forståelse av verden utenfor vår for egen for barna i alle barnehagene våre.”Sier Marit Lambrechts, Adm. Dir. Espira Kunnskapsbarnehagen.