Espira i NRK Brennpunkt
– 1. november, 2011

NRK har satt søkelys på private barnehagedrivere bl.a. Espira. Vi hadde håpet at denne gang skulle vi få vise hele Norge alt det positive som skjer i barnehagene våre. Vi ville så gjerne fortalt om våre 2000 dyktige ansatte som daglig setter sitt preg på barnehagene rundt om i landet med stort faglig fokus på bl.a. LekEspira. Dette fikk vi ikke anledning til.

Flere av påstandene i NRK Brennpunkt ble feilaktig fremstilt. 

Husleie

Husleien er dessverre for høy i noen av våre barnehager. Husleieavtalene ble inngått før Espira overtok driften av barnehagene, og vi gjør alt vi kan for å vurdere om det finnes juridiske muligheter for å nedjustere husleien.

Konsernbidrag/administrasjonshonorar

Programmet fremstilte det som om alt konsernbidrag og administrasjonshonorar går ” i lommen” til eierne. Faktumet er at disse pengene benyttes til å drive support overfor våre barnehager og til å videreutvikle Espira. I disse dager lanseres bl.a. vårt pedagogiske verktøy LekEspira fagkort.  Espiras administrasjon bistår på områder som pedagogisk opplegg, organisering, HMS, økonomi- og regnskap, kompetanseutvikling av personalet, vedlikehold av bygg-/utemiljø og IKT for å nevne noe.

Bemanning

Et vedtak fra Fylkesmannen i Rogaland var den eneste konkrete saken NRK Brennpunkt bygget hele programmet rundt. Vi har sett, og har fått bekreftet av eksperter i PBL, at beregningen til Fylkesmannen inneholdt faktafeil og har påklaget vedtaket. 

Veien videre

Espira har jobbet aktivt med utvikling av gode barnehager i mange år. Vi er ikke gode på alt, men vi lærer akkurat som barna i våre 69 barnehager. 

Vi er stolte av å jobbe i et profesjonelt barnehageselskap! Ett av 40 barnehagebarn i Norge går i en Espirabarnehage. Våre faglig dyktige og stolte medarbeidere skaper mange gode hverdager for og sammen med disse barna – preget av lek, læring, omsorg og danning.  Alle ønsker vi å gi barna –en fantastisk start på livet!


Tilbake til nyhetsoversikten